PŘÍSTAV 186 00


11.06.2014 aktualizováno dne 11.06.2014

V pražském Karlíně vzniká nový prostor pro kulturu pod širým nebem.Ve čtvrtek 12. června se v pražském Karlíně poprvé představí nový prostor pro volný čas a kulturu Přístav 186 00. V místě bývalého nádraží Karlín-Přístav vznikne postupně živý park pro trávení volného času a kulturní akce. Vystoupením u příležitosti oslav 20 let od založení divadla Archa prostor pokřtí legendární japonský tanečník Min Tanaka již tento čtvrtek 12. června od 20.45. Vstup je zdarma.

 
Poté, co se přistěhovali do Karlína, si zdejší novousedlíci Michal Tošovský, Štěpán Kubišta a Jakub Janďourek uvědomili, že této dříve přístavní čtvrti schází kontakt s řekou a tak se manažer Otevřené společnosti, bývalý ředitel Nové scény Národního divadla a sklářský designer studia Dechem rozhodli spojit své síly a společně to změnit. Vyhlédli si zanedbaný pozemek na vltavském břehu a připravili projekt, který má za cíl Karlín opět připojit k řece a současně vytvořit ve městě nový kulturní bod, který bude sloužit obyvatelům této čtvrti podobně, jako areál Šlechtovky Praze 7 či Parukářka Žižkovu. “Pražané mění svoje zvyky a více než dříve spojují trávení volného času s městem a jeho veřejnými prostranstvími. Pokud poskytují nezbytné zázemí, dříve prázdné městské prostory se dnes stávají přirozenými centry dění. Pražskému Karlínu takové místo doposud chybělo. Chtěli jsme to změnit - a tak se zrodila myšlenka na vybudování Přístavu 18600”, uvedl jeden z autorů projektu Michal Tošovský. “A je třeba říct, že jsme se setkali se skvělou reakcí okolí a v mnoha obyvatelích Karlína, občanských iniciativách i místních firmách už máme celou řadu spolupracovníků” dodává Jakub Janďourek.
 
Magistrát hl. m. Prahy projekt podpořil a zapůjčil zanedbaný pozemek po někdejším nádraží Karlín-Přístav za účelem zbudování nové volnočasové zóny pro Pražany, která bude postupně vybavena toaletami, ohništěm a místy ke grilování. V budoucnu zde vznikne plácek pro sport, různé herní prvky pro děti, kavárna a scéna pro pořádání kulturních akcí.
 
Přístav 18600 se veřejnosti poprvé otevře ve čtvrtek 12. června. Pro své speciální vystoupení u příležitosti oslav 20 let od založení divadla Archa si jej vybral legendární japonský tanečník Min Tanaka. “Pro představení Happy Tree, v němž Min Tanaka ztvární svůj postupně se prohlubující vztah k Česku, kde poprvé vystupoval na utajovaném představení v roce 1984, jsme hledali neznámé místo v centru Prahy. Přístav 18600 naše představy splnil dokonale”, říká k tomu Jindřich Krippner z divadla Archa. Představení začíná za soumraku. V pátek 13. června od 19.30 pak vystoupí britský skladatel a bard James Harries, který už v Praze žije a pracuje více než patnáct let. Kromě několika sólových alb se s jeho tvorbou mohli setkat například ve filmu Petra Nikolaeva Lidice, k níž složil hudbu včetně titulní písně “15”.
 
V průběhu léta bude Přístav 18600 hostit kulturní akce jen občasně. Od konce srpna pak bude připraven každodenní program v rámci projektu Fiesta, který se do Karlína přesouvá po několka úspěšných letech na piazzetě Nové scény Národního divadla. “Stejně jako v předešlých letech bude součástí projektu i soutěž o prostorovou koncepci Fiesty. V tuto chvíli oslovujeme mladé architekty a designéry, kteří pro Přístav 18600 navrhnou speciální betonový mobiliář”, popsal plány na nejbližší měsíce další z tvůrců projektu a někdejší ředitel Nové scény ND Štěpán Kubišta.
 
Informace o projektu budou dostupné na připravovaném webu www.18600.cz. Vše podstatné je už nyní na facebookové stránce https://www.facebook.com/pristav18600.

Přístav 18600 je park, nemá tedy přesnou adresu. Nachází se zde https://goo.gl/maps/oGB9V (souřadnice 50.095819, 14.447800)

Více informací poskytnou
Michal Tošovský, tel. 602 306 123, michal.tosovsky@gmail.com
Štěpán Kubišta, tel. 728 944 452, stepan.kubista1@gmail.com
Jindřich Krippner, tel. 777 307 335, jindrich.krippner@gmail.com